Anı Defteri

ani-defteri

Adınız (gerekli)

İletiniz

 

 

Ögle arasinda ilk kez denedigim mekan isyerime çok yakin. Dar bir girisi olan mekanin iç alani oldukça büyük. Yemek çesitliligi ve samimi servisiyle tipik bir esnaf lokantasi. Domates çorba, etli bamya ve sekerpare siparis ettim.Çorba tam istedigim kivam ve lezzetteydi. Bamyayi da begendim. Sekerpare fazla hosuma gitmedi. Serbetli degildi ama seker orani fazla geldi. tatli hariç saglikli bir ögün oldu. Et yemekleri konusunda uzman gibi görünüyorlar. Müdavim sayisi hatiri sayilir ölçüde. Fiyatlar makul düzeyde. Et yemekleri biraz pahali geldi ama tatmadigim için net bir yorum yapamiyorum.

ERŞEN TURGUT

 

Karaköy’ü kesif turumuzun olmazsa olmaziydi. 1947’den beri hizmette olan bir isletme.
Kurucusunun devrettigi kisiden devralan Karacan ailesi suan isletmeyi devam ettiriyorlar. 3 kardesden Serdal ve Rüstem bey islerinin basindalar, öglen yogunlugu basladiginda dahi güler yüzleriyle sizi karsiliyorlar.
Karaköy bildiginiz gibi kabuk degistiriyor. Bu bölgede de açilan oteller ve restaurantlar esnaf lokantalari için bir risk ama Bankalar lokantasi bunu avantaja çevirecek kadar kendinden emin bir yer. Kim bilir belki o zaman aksam servisi de olabilirmis.
Bazi yemekler belli günlerde çikiyor. Mesela kadinbudu köfte cuma , kagitta kebap sali günleri. Rahmetli babalarinin devraldigi Ermeni patronlarinin hatirasini yasatmak için her cuma Ermeni tatlisi Havidz’i yapiyorlar. Un helvasinin biraz daha sütlü/sulu hali gibi tarif edebilirim. Sicak sicak servis ediliyor.
Karaköy civarindaysaniz cafe degil lokanta yemegi için kendinize sans taniyin, hosunuza gidecektir.

BURAK KAN

 

Lezzetli yemekler için tavsiye edilir – Karaköy’e isim düstügü zamanlarda sulu yemek istersem eger gittigim nadir mekanlardan. Özellikle ögle saatlerinde çevrede yer alan orta seviye üstünün tercih ettigi bir lokanta. Bunun sebebi de fiyatlarinin biraz yüksek olmasi. Ancak sadece fiyatlar degil kalite de ayni oranda yüksek. Her gün farkli menüler olusturuluyor ve agiz tadiniza uygun olani bulmak gayet kolay. Ben hem izgaralarini hem de yemeklerini denedim, hepsinden memnun kaldim. O taraflara yolunuz düserse ugrayabilirsiniz.

SEMİH GÜZEL

En iyi begendili kebap – Karaköy’de gözden uzakta kalmis fakat çevre esnafi ve çalisani tarafindan bilinen ve gidilen bir mekandir. Aslinda zamaninda esnaf lokantasi olarak açilmis olan bu mekan damak costuran lezzetleriyle de günümüzde kabina sigmaz duruma gelmistir. Iddia ediyorum mekan begendili kebapta Istanbul’da ilk 3’tedir. Ayrica zeytinyagli enginari ayri bir tutkudur. Fiyatlari ortalamanin biraz üstünde de olsa çok yüksek degildir. Bu arada mekan yanlis hatirlamiyorsam hafta sonlari kapali. Puanim, 10/8.

ŞANSAL NURAY

 

Ögle Yemegi – Karaköy’de, Tersane Caddesi ile Bankalar Caddesi arasinda yer alan lokanta ögle yemekleri için çok iyi bir alternatif. Sulu yemekleri, döneri, pilavi leziz. Fast food, pizzadan bikanlara siddetle tavsiye edilir. Disaridan bakildiginda eyvah kredi karti geçmiyor mu diye düsünmeye sevketse de kart geçiyor. 🙂

EMRAH ENER